Ünlü Şairlerin Kısa Şiirleri

  • Tahmini Okuma Süresi: 5 dakika

Ünlü Şairlerin Kısa Şiirleri

İnsanlar, yalnızca üzerine düşen vazifeyi yerine getiren mekanik yapılar değildir. Hepsinin duyguları ve hisleri vardır. Bu duyguların varlığı hayatı yaşamaya değer kılar. Aşkı, mutluluğu, hüznü, heyecanı, tutkuyu her şeyi tatmak ister insan ahir ömründe. Ne de olsa dünyaya bir kere geliyor. Duygular olmadan hayatın yaşamaya değer hiçbir yanı yok. Sevmeden, sevdiğini söylemeden veya acı çekmeden yaşamak demek, koca bir ömrün ziyan edilmesi demektir.

Ne hasta bekler sabahı
Ne genç ölüyü mezar
Ne de şeytan bekler günahı
Benim seni beklediğim kadar

Necip Fazıl Kısakürek

Günümüzde birçok sanat ve edebiyat dalı da bu duyguların dışa vurumu olarak doğdu. Kimileri çektikleri filmlerle, kimileri çizdikleri resimler, kimileriyse yazdıkları şiirlerle hislerini anlatma yolunu seçtiler. Çünkü bazen, duygularınıza tam karşılık gelen kelimeyi kullanmak zordur. Düşünürsünüz, acaba hissimin ağırlığını karşı tarafa aktarabilir miyim diye. İnsanların sizi anlayıp anlamamasından korkarsınız. İşte şiir de bu şekilde doğmuş. Bir aktarım yöntemi olarak kullanılan özellikle kısa şiirler, karşınızdaki insana duygularınızı anlatmada kullanabileceğiniz en güzel yollardan bir tanesidir.

Git’ diyorsun da olmuyor işte git demekle,
Her şeye rağmen gidemiyor insan.
Ben de sana ‘sev’ diyorum mesela.
Sevebiliyor musun?

Cemal Süreya

Yüzyıllardır süregelen bir edebiyat türü olan şiir, zaman içerisinde kendi dinamiklerini yaratmış. Her dönemde farklı akımlara kapılmış, yeni anlatı yolları geliştirmiş, dünyanın en iyi söz sanatları ustalarını insanlığa kazandırmış. Şairler, hissettikleri duyguları en iyi şekilde dile döken insanlardır. Özünde yine kelimeler kullanılır ama anlatılmak istenen konu için farklı yollardan geçilir. Bu nedenle ünlü şairlerin kısa şiirleri bir duyguyu anlatmada başvurulacak en iyi yollardan bir tanesidir. İster aşk olsun, ister heyecan, ister hüzün, hislerinizi anlatmada zorluk çekiyorsanız, elinize bir kalem kağıt alıp yazmaya başlayabilirsiniz. Baktınız olmuyor, beceremiyorsunuz, söz sanatı sizin hakim olduğunuz bir konu değil o zaman da devreye ünlü Türk şairlerin kısa şiirleri giriyor. İllaki sizin bir şeyler yazmanız gerek diye bir kural yok.

Sevinme.
Çünkü bu limanda kaybettiğim ilk gemi sen değilsin.
Şunu da unutma; Rıhtımda kalanı değil, çekip gideni vurur fırtına!

Küçük İskender

Geçmişten günümüze kadar yaşamış binlerce şair bulunuyor. Kimisi adını tüm dünyaya duyurmuş, kimisi de daha yerelde, gizli saklı köşelerde kalmış. Fakat hepsi, bir duygunun peşinden ilerlemiş. Kimisi kısa şiir yazmış, kimisi de paragraflarca anlatmış. Özünde ise hepsi aynı amacı hedefliyor. Kendini anlatmak, ifade etmek. Karşınızdaki kişi veya kişilerin sizi anlamasını istemek, hislerinize açılan bir pencere sunmak çok takdire şayan bir iştir. Ancak, herkes şiir yazacak diye de bir kaide yok. İnsanların farklı yetenekleri ve ilgi alanları olabilir. Bu durum, şiir yazmaya yeteneği olmayan birinin şiir yazmayı hiç denememesini veya hiç şiir okumamasını gerektirmez.

Herkes fazlasıyla sevmiş,
Ben eksikleriyle de sevdim oysa.

Özdemir Asaf

Sonuçta tarih boyunca yaşamış şairlerden en az biri, o an için kişinin hissettiği duygulara tercüman olacak bir şiir kaleme almıştır. Hatta bazen insan şaşırır, şiirde adeta kendinden bahsettiğini zanneder. Aslında bahseder de sonuçta insanlar farklı yollardan geçseler de vardıkları hisler aynıdır. Bu nedenle, aşkınızı ilan etmek istediğiniz birine illa ki aşk şiiri yazmanıza gerek yok. Ünlü şairlerin şiirleri kısa aşk diye bir arama yaptığınızda sizi en çok etkileyen ve ifade eden şiir, sizin şiirinizdir.

Bekliyorum.
Öyle bir havada gеl ki
Vazgeçmek mümkün olmasın…

Orhan Veli Kanık

Gmoji ile mesajlaşırken hediye gönder!

Unutma, Gmoji sevdiklerine hediye göndermenin en yeni ve en kolay yoludur. Uygulamayı indirdikten sonra katalogdan dilediğin hediyeyi seçebilir,  istediğin sohbet uygulamasından göndererek sevdiklerini şaşırtabilirsin. Şimdi Gmoji’yi keşfet!

Gmoji'yi Şimdi İndir!

1111