Kalanşo Çiçeği Nasıl Bakılır?

  • Tahmini Okuma Süresi: 7 dakika

Kalanşo Çiçeği Nasıl Bakılır?

Latince kalanchoe adında bir bitki olan kalansa çiçeği 25 ve 35 cm arasında değişen bir boyuta sahiptir. Lila, beyaz, turuncu, sarı ve pembe renkte olabilir. Neredeyse her ortamda kolayca bakılabilmesi sayesinde evlerde ve iş yerinde bu çiçeğe sık sık rastlamak mümkündür. Saksıda yetişen bir çiçek olan kalansa kalın yapraklı olduğu için sukulent ailesine dahildir. Bu bitki ailesine bağlı olduğu için de bakımı oldukça kolaydır. Parlak ve sık aralıklı yeşil yapraklara sahip olan bu çiçeğin doğrudan güneş ışığı alması uygun değildir. Aydınlıkta yaşayan kalanşonun haftada 1 kez 1 su bardağı ölçüsündeki su ile sulanması yeterlidir. Güneşe doğru yön değiştirmesi ile bilinen kalanşonun yeri belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Böylece çiçek eşit bir şekilde gövdesi güneş nedeniyle yamulmadan büyüyebilir.

Kalanşo Çiçeği Nedir?

Sukulent türünde bir çiçek olan kalanşo veya diğer ismi ile kalanchoe esasen Asya ve Afrika kökenli olan bir bitkidir. Tropikal bir bitki olan kalanşo en çok Madagaskar’da yetişir. Bakımı kolay olduğu için evlerde sıklıkla kalanşo bitkisine rastlamak mümkündür. Sarı, kırmızı, beyaz, pembe ve turuncu renklerde olan bu çiçek hem ofis hem de evlerde göz doldurur. Esasen kalanşo bitkisinin 125 adet türünün olduğu biliniyor. Dalı veya yaprağı kırılıp koptuğu yerden tekrar yeşerebilir. Serin bir ortamda yetiştirilmeye elverişli olan bu bitki humuslu toprağı sever.

Kalanşo bitkisinin yaprakları öbekler halinde görünür. Uzayan ve dallanıp budaklanan bir yapısı olmadığı için de çiçekseverlerin gözdesi olarak kabul edilir. Bu bitkinin etli yaprakları ile tezat oluşturacak biçimde ince yapılı çiçekleri bulunur. Kalın ve sulu yaprakları sayesinde haftada bir defa yapılan sulamayla uzun süreler yaşayabilir.

Kalanşonun Çiçekleri Hangi Mevsimde Açar?

Kalanşo bitkisi serin ortamı ve humuslu toprağı seven bir yapıya sahiptir. Doğrudan güneş ışığı bitkiye temas etmemelidir. Bu bitki fazla miktarda suya ihtiyaç duymaz. Sonbahar ayları ile birlikte kalanşonun çiçek açtığı görülebilir. Bu çiçekli görünüm ilk baharın sonuna kadar da devam eder. Yaz mevsiminde yükselen sıcaklık değerleri nedeniyle bitkinin uzaması önemli ölçüde yavaşlar. Yaz sona ererken de sonbahara hazırlık olarak tomurcuklanma ve çiçek açma süreci başlar.

Kalanşonun Bakımı Nasıl Yapılır?

Kalanşo az su isteyen ve kolayca bakılabilen bir bitkidir. Serin ortamda muhafaza edilen, haftada 1 kez 1 su bardağı kadar suyla sulanan bu bitki uzun yıllar boyunca yaşayabilir. Kalın ve etli yaprakları kalanşonun fazla bakıma ihtiyaç duymadığının da bir göstergesidir. Fazla su ve fazla güneş ışığına maruz kalmaması bu bitki için idealdir. Kapalı bir mekanda bu bitki yetiştirilmek isteniyorsa sıcaklık 10 ile 12 derece aralığında olmalıdır. Yaz aylarında evin gölgeli ve kış aylarında da evin güneş alan bir yerine kalanşo bitkisi yerleştirilebilir.

Kalanşo bitkisi fazla nemi sevmez. Fazla sulamak hem köklerine hem de yapraklarına zarar verir. Kalanşo bitkisinin bir diğer özelliği ise cereyandan fazlasıyla etkilenmesidir. Rüzgara maruz kalan bir yerde bulunmaması gerekir. Bu yüzden kalanşo bitkisi kapı ile pencere önünde konumlanmamalıdır.

Kalanşo bitkisi fazla uzamaz. Ortalama uzunluğuna ulaşabilmesi için yılda bir kez orkide bakımında kullanılan besinlerden yararlanılabilir. Eğer bitkinin uzaması durduysa üzerindeki solmuş çiçekler temizlenmeli ve toprağı beslenmelidir.

Kalanşo bitkisi yılda bir defa budanmalıdır. Çiçek açma mevsiminin sona erdiği yaz aylarının başlangıcı budama için en ideal zamanlardır. Budadıktan sonra elde kalan bitki parçaları su içerisinde köklendirilebilir. Böylece yeni kalanşo bitkileri yetiştirilebilir.

Kalanşo Bitkisi Ne Kadar Suya İhtiyaç Duyar?

Kalanşo bitkisi etli yapraklı ve sukulent familyasından gelen bir bitkidir. Bu nedenle fazla sulanmasına gerek yoktur. Fazla sulamak bitkinin çürümesine neden olur. Kış mevsimindeyken haftada 1 gün, yaz mevsimindeyken de haftada 2 gün sulanması yeterlidir. Her bir sulama arasında geçen zaman diliminde toprağının tamamen kuruduğundan emin olunması gerekir.

Kalanşo Bitkisinin Toprak Çeşidi ve Güneşlenme Gereksinimi Nasıldır?

Kalanşo bitkisi fazla güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Serin bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Bu bitki doğası gereği güneşe yönelir. Bu nedenle bitkinin muntazam bir şekilde uzaması için belirli dönemlerde yönünün değiştirilmesi gereklidir. Kalanşo doğrudan güneş ışığından hoşlanmamakla birlikte aydınlık bir yerde yetiştirilmelidir. Özellikle çiçeklenme zamanında günün yarısında bitkinin karanlık bir ortamda bulunması oldukça faydalıdır. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava kalanşonun ömrünü azaltır. Bu yüzden maruz kalması gereken en soğuk havanın 10 derece olmasına özen gösterilmelidir.

Kalanşo bitkisi için en elverişli toprak çeşidi humuslu olandır. Toprak drenajlı olmalı ve zaman zaman havalandırılmalıdır.

Kalanşo Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Kalanşonun çoğaltılması oldukça kolaydır. Budaması yapılırken kesilerek elde kalan dallar ve yapraklar suda bekletilebilir. Buna ek olarak doğrudan toprağa dikme yöntemi de tercih edilebilir. Bunun için bitkinin çiçek açmayan dalından 5 cm boyutunda bir parça kesilir. Kesilen bu parça havlu kağıtta 2 veya 3 gün kadar bekletilir. Beklemeden sonra da dalın uç kısmı satın alınan köklenme hormonunun içerisine batırılır. Köklenme hormonu sayesinde yeni kalanşonun tutması kolaylaşır. Bunun ardından drenaj delikleri olan bir saksının içerisindeki toprağa dal gömülür. Bir miktar suyla toprak ıslatılır ve saksı güneş gören bir yerde bırakılır. Bu aşamada bitkinin haftada 1 kez sulanması gerekir.

Kalanşo bitkisinin uzun ömürlü olması için mayıs ayında saksısının değiştirilmesi önerilir. Bitkinin toprağının her yerine eşit miktarda su dağılmalı ve su dökmede aşırıya kaçılmamalıdır. Suyun aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Çiçeksiz dallardan alınan küçük dal parçası veya yaprakların çimlendirilmesi ile çok sayıda yeni kalanşolar elde edilebilir.
Gmoji ile mesajlaşırken hediye gönder!

Unutma, Gmoji sevgiline güzel bir jest yapmanın en yeni ve en kolay yoludur. Uygulamayı indirdikten sonra katalogdan dilediğin hediyeyi seçebilir, istediğin sohbet uygulamasından yazacağın güzel bir sözün hemen ardından mesajla hediyeni göndererek sevgilini şaşırtabilirsin. Şimdi Gmoji’yi keşfet!

Gmoji'yi Şimdi İndir!

1111

Mesajlarında Gerçek Hediyeler Gönder