Çiçek Nasıl Kurutulur?

  • Tahmini Okuma Süresi: 5 dakika

Çiçek Nasıl Kurutulur?

Çiçek gibi zarif bir hediye karşısında duygulanmayan, mutlu olmayan var mı? Beyazdan pembeye, kırmızıdan mora tüm renkleriyle çiçekler ayrı birer anlama sahip. Kırmızı güller aşkı ve romantizmi simgelerken, beyaz papatyalar barışın en nadide sembolleri sayılıyor. Karanfiller, laleler ve tabii eşsiz orkideler ile liste uzayıp gidiyor.
Her zaman dalında daha güzel olan çiçeklerin hediye olarak tek kusuru, kısa sürede solması. Genellikle bu ömrü uzatmak pek mümkün olmadığı için en güzeli “çiçek nasıl kurutulur?” sorusuna bir cevap bulmak. Böylece hayatınızdaki romantik ya da özel öneme sahip dakikaları, kurumuş çiçeklerle ölümsüz hale getirebilirsiniz. Çiçeklere her baktığınızda içinizin titremesi de cabası.

Kurutulmuş çiçeklerle yapılabilen çeşitli aranjmanlar ev dekorasyonuna da renk katar. Özellikle kuru yaprakların mevsimi olan sonbaharda, rahatlıkla doğanın renklerini evinize taşıyabilirsiniz. Çerçeveler, vazolar ve biblolar kuru çiçekle süsleyebileceğiniz ilk yerler olarak akla gelir. Bununla birlikte sadece oturma odasında ya da yaşam alanında değil; banyo ve mutfaklarda da kuru çiçek kullanımı evinizdeki bu alanların daha dekoratif görünmesini sağlar.
Her çiçek kurutulmaya imkan tanımadığı için, çiçeklerin nasıl kurutulacağı konusunda aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilir, muhteşem görünümlü dekoratif kuru çiçeklere kısa sürede kavuşabilirsiniz:

Doğal Yolla Çiçek Kurutma

Hava ile kurutma yöntemi olarak da anılan bu yöntem; çiçeğe hiçbir işlem uygulamadan, sadece doğal yollarla kurutma işlemini ifade eder. Temizleyip ters çevirdiğiniz bir buketi, duvara ya da ipe asarak kurutabilirsiniz. Eğer bu işlemi düz bir zeminde, örneğin gazete kağıdı üzerinde yapacaksanız çürümeyi önlemek için sıklıkla çevirmeniz gerekir. Daha çok yapraklarda işe yarayan bu yöntem, güller için de kısmen işe yarar. Hatmi çiçeği ya da değnek çiçeği gibi, kurutmalık olarak anılan çiçek türleri de bu işlemle olumlu sonuç verir. Çiçeği aldığınız ilk günden itibaren balkonunuzda ya da sergilemek istediğiniz yerde ters olarak muhafaza ederseniz, hiç zahmet çekmeden kurutmayı işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Kumda Çiçek Kurutma

İnce taneli, tozsuz kum tanelerinin arasında da çiçek kurutulabilir. Ancak bu işlem hem sabır ister hem de kumun gerçekten temiz olmasını gerektirir. Kumun tamamen kurumuş olması, kabın altına yayılması ve üzerine çiçeklerin özenle yerleştirilmesi yine olmazsa olmaz detaylar arasında yer alır. Bu işlem sırasında kum yerine irmik kullananlar bile var! Ancak uzmanların önerisi, organik materyal içermeyen kum tanelerinden şaşılmaması yönünde.

Silisyum ile Çiçek Kurutma

Görünüş bakımından kumu andıran silisyum; bir hafta gibi kısa bir sürede çiçeklerinizin kurumasına yardımcı olur. Özellikle sık sık çiçek kurutuyorsanız; bu maddeyi temizleyerek her seferinde yeniden kullanabilmeniz de bir avantaj. Yalnızca silisyumun kimyasal içeriği nedeniyle kullanma talimatı konusunda çok dikkatli olmak şart.

Mikrodalga Fırında Çiçek Kurutma

Mikrodalga fırın, prensipte hava ile kurutma yönteminin hızlandırılmış versiyonu gibidir. Bu yolla kasımpatı, lale ve karanfil gibi dayanıklı çiçekler 1 dakika kadar kısa sürede, üstelik renklerini de koruyarak kurutulabilir. Uzmanlara göre; gül ya da gelincik gibi narin çiçekler ise bu şekilde kurumaya elverişli değil. Mikrodalga fırında çiçek kuruturken yine silisyum gibi yardımcı bir maddeden, dikkatli olmak koşuluyla faydalanılabilir.

Presleyerek Çiçek Kurutma

Pres ile kurutma denildiğinde bu teknik size yabancı gelebilir. Öte yandan; bu bildiğimiz kitap arasında kurutmadan farklı bir şey değil! Daha önce tecrübe etme şansınız olduysa, kalınca bir kitabın arasına bıraktığınız gül ve türevi çiçekler kolayca kuruyacaktır. Burada sayfa aralığına tek bir dal koymak yeterli ve önemli bir detay. İşlemin başarıya ulaşması için en az 2 ila 4 hafta arasında bir süreye ihtiyaç var.
Gmoji ile mesajlaşırken hediye gönder!

 

Unutma, Gmoji sevgiline güzel bir jest yapmanın en yeni ve en kolay yoludur. Uygulamayı indirdikten sonra katalogdan dilediğin hediyeyi seçebilir, istediğin sohbet uygulamasından yazacağın güzel bir sözün hemen ardından mesajla hediyeni göndererek sevgilini şaşırtabilirsin. Şimdi Gmoji’yi keşfet!

Gmoji'yi Şimdi İndir!

1111