19 Beyaz Gül Anlamı

 • Tahmini Okuma Süresi: 7 dakika

19 Beyaz Gül Anlamı

Çiçek yüzyıllar boyunca evleri, sokakları, bahçeleri süslemiş dünyayı güzelleştiren unsurların başında gelir. Mis gibi kokusu, rengarenk görüntüsüyle çiçekler her daim cezbedicidir. Doğanın bu güzel varlıkları yalnızca bulundukları ortama renk katmakla almaz aynı zamanda en çok tercih edilen hediyelerin de başında gelir. İlk buluşmada, evlenme teklifinde, kutlamalarda, ev ziyaretlerinde hediye edilen çiçekler ince düşünceli olmanın ve zarafetin bir göstergesidir.

Çiçeklerin Anlamı İlk Kez Ne Zaman Keşfedilmiştir?

Doğadaki tüm canlıların da aynı evreni paylaştığı insanlar gibi birtakım belirgin özellikleri, karakterleri ve dilleri vardır. İnsanlar var oluştan beri iletişim kurmak, karşı tarafa duygu ve düşünceleri aktarabilmek için birbirinden farklı yollar denemiştir. Ancak bunların arasında bir yol var ki her ne kadar teknoloji ve iletişim çağına ulaşılmış olsa bile önemini asla yitirmemiştir. Çiçeklerin çok sayıda ilgi çekici anlamı bulunur. Karşı tarafa mesaj vermek isteyen kişi çiçeğin sahip olduğu anlamları bir araç olarak kullanabilir. Bazı çiçeklere mitolojide veya diğer efsanelerde rastlamak mümkündür. Yüzyıllardan beri çiçeklere halk tarafından farklı anlamlar yüklenmiştir. Öyle ki Osmanlı Devleti döneminde her bir çiçeğin üzerine sahip olduğu anlamları içeren yönergeler eklenerek saklanmıştır. Bu kayıtlar günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.

Çiçeklerin insanlar arasındaki iletişimde bir dile sahip oluşu 1600’lü yıllara kadar uzanır. 1716 senesinde İstanbul’da eşiyle yaşayan İngiliz Lady Wortley Montagu adlı kişi Türkiye’de dikkatini çeken çiçekleri İngiltere’ye taşımıştır. İstanbul’dayken her bir çiçeğin bir anlam ifade ettiği ve mesaj içerdiği bu İngiliz kadının fazlasıyla ilgisini çekmiştir. Bunun sonucunda da kendi ülkesine çiçeklerin dilini aktarmaya karar vermiştir. Lady Wortley Montagu’ya göre kişiler tek bir kelime bile etmeden çiçekleri kullanarak anlaşabilir, birbirine söylemek istediklerini söyleyebilir. Çiçekler sayesinde aşk mektupları, dostluk mesajları karşı tarafa iletilebilir. Çiçek dili İngiltere’den sonra Fransa’ya da taşınmıştır. Kısa bir süre içerisinde Avrupa’yı etkisi altına alan bu akım sayesinde yaklaşık olarak 800 adet çiçeğin anlamı belirlenmiştir. Günümüzde evrensel bir çiçek dili mevcuttur.

Beyaz Gülün Anlamı Nedir?

Beyaz gül sahip olduğu renk sayesinde temizliği, duruluğu ve saflığı ifade eder. Temiz hislerin ve güzel niyetin bir simgesidir. Karşısındaki kişiye beyaz gül hediye eden birisi sahip olduğu iyi niyeti, saf duygularını ifade edebilir. Bir dosta, tanıdığa veya iş arkadaşına hediye edilen beyaz güller saygı anlamını taşır. En zarif hediye seçenekleri arasında yer alan beyaz güller aynı zamanda mavi gülleri ile özdeşleşen gizlilik anlamını da yansıtmaktadır.

Beyaz gül antik medeniyette ve dünya üzerindeki pek çok eski kültürde ilk kez yetiştirilen gül çeşidi olarak bilinir. Efsanelere göre kırmızı gül kanla boyanmış veya öpülmüş bir beyaz gülden ileri geldiği düşünülmektedir.

Yeni başlangıçlar, evlenme teklifi, umut dolu günlerin vaadi, saygının belirtilmesi beyaz güller ile karşı tarafa hissettirilebilir. Beyaz güller ayrıca gelin çiçeği olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni başlangıçların, temizliğin ve aile kurmanın gerçekleştiği nikahta en uygun çiçek olarak beyaz güller kabul edilir. Beyaz gül yıldönümleri, sevgililer günü, doğum günü ve çeşitli tebriklerde hediye edilebilir.

Beyaz Gülün Tarihçesi Nedir?

Esasen günümüzde aşkın simgesi olarak kırmızı güller kabul edilir. Ancak geçmişte kırmızı güllerin yerinde beyaz güller vardı. Geçmişte beyaz gül aşkın en eski simgesi olarak bilinir. Özellikle Hitler dönemindeki Almanya’da ve daha sonra tüm dünyada beyaz güllere yeniden önem verildiği görülür. Hitler Almanya’yı yönetirken Beyaz Gül anlamına sahip olan ve Hitler karşıtı politikaları, dünya barışını savunan bir örgüt kurulmuştur. Bu olay sayesinde ilgili dönemde beyaz gül barışın ve umutların bir simgesi haline gelmiştir.

Beyaz Gülün Diğer Güller ile Bir Araya Geldiğinde Kazandığı Anlamlar Nelerdir?

Gül ailesi içerisinde beyaz güller her zaman farklı bir konuma sahip olmuştur. Kırmızı gül ile beyaz gül birlikte olduğunda bağlılığı, sadakati ifade eder. Sarı gül ile beyaz gülden oluşan bir buket yapıldığında zevki, birlikteliğin uyum içerisinde olduğunu ve ahenkli bir çifti sembolize eder. Tek başına saflığın, masumiyetin ve ümit dolu bir geleceğin anlamını taşıyan beyaz gül diğer güller ile birleştirildiğinde birbirinden güzel ve derin anlamlı ifadeleri yansıtabilir.

Sayıları ile Birlikte Güllerin Taşıdığı Anlamlar Nelerdir?

 • 1 adet gül: Yalnızca tek bir kişiye yönelik özel sevgi
 • 2 adet gül: İki kişinin birbirine duyduğu bağlılık ve derin aşk
 • 3 adet gül: Seni seviyorum
 • 6 adet gül: Sadece senin olmak istiyorum
 • 7 adet gül: Aklımı başımdan aldın
 • 9 adet gül: Ölene kadar devam edecek olan sevgi ve aşk
 • 11 adet gül: En çok sevilen kişinin ifadesi
 • 12 adet gül: Mutluluk verici bir birlikteliğin ve sevginin ifadesi
 • 13 adet gül: Gizli kalmış hisler ve aşk
 • 19 adet gül: Huzur ve sonsuz bağlılık
 • 24 adet gül: Seni hiçbir an aklımdan çıkarmıyorum
 • 33 adet gül: Derin bir aşk ve sonsuz bir sevgiyle sevmek
 • 36 adet gül: Sahip olunan en romantik hisler
 • 44 adet gül: Hislerin ve davranışların hiçbir zaman değişmeyeceğinin söz verilmesi
 • 50 adet gül: Şartsız koşulsuz sevgi ve aşk
 • 99 adet gül: Karşılıklı anlayış sayesinde aşkın sonsuza dek sürmesi
 • 101 adet gül: Hayatımda yalnızca sen varsın
 • 108 adet gül: Benimle evlenir misin sorusu
 • 111 adet gül: Aşkın sonsuza kadar süreceğinin işareti
 • 365 adet gül: Yılın her günü seni düşünüyorum
 • 999 adet gül: Bitip tükenmeyen ve sonsuzluğa uzanan aşk

Gmoji ile mesajlaşırken hediye gönder!

Unutma, Gmoji sevdiklerine çiçek göndermenin de en yeni ve en kolay yoludur. Uygulamayı indirdikten sonra katalogdan dilediğin beyaz gülü seçebilir, istediğin sohbet uygulamasından yazacağın güzel bir sözün hemen ardından göndererek sevdiklerini şaşırtabilirsin. Şimdi Gmoji’yi keşfet!

Gmoji'yi Şimdi İndir!

1111

Mesajlarında Gerçek Hediyeler Gönder