Emoji Nedir? Gmoji Nedir?

  • Tahmini Okuma Süresi: 5 dakika

Emoji Nedir? Gmoji Nedir?

Emoji, insanların duygularını ifade ederken kelimeler yerine simgeleri kullanmasıdır. Bir başka deyişle emoji, insanların duygularını karşılarındaki kişiye simgelerle ifade etme biçimidir. Sanal ortamda yapılan yazışmalarda kullanılan emojiler geçtiğimiz yıllar içerisinde giderek popülerlik kazanmaya başladı. Bütün medya ortamlarında yer verilen emojiler, derdimizi daha hızlı anlatabilmemizin de anahtarı olduğu için insanlar tarafından günlük hayatta sıkça kullanılmaya başlandı.

Peki, neden insanlar 20 sene önce pazarlama unsuru olarak hayatımıza dahil olan ve dilimize hızla nüfuz eden emojileri kelimelerden daha çok kullanmaya başladı?  Gülen surat, kızgın surat, utangaç surat  gibi birçok emoji, günlük hayatta kullanılan kelimelerin ve duyguların yerini tutmaya başladı. Özellikle yazışırken normalde anlaşılamayacak duyguları kolayca göstermenin bir yolu oldu emojiler. Böylece emoji adeta kendi evrensel dilini oluşturmayı başladı.

Emoji Tarihi

İlk olarak 1990’lı yılların sonlarına doğru Japonya’da ortaya çıkan emoji, daha o yıllarda pek çok yazılı sohbette kendisine yer bulmaya başladı. İnsanlar, birbirlerinin yüzünü görmedikleri, mimiklerini ve jestlerini okuyamadıkları insanlara emoji göndermeye başladılar. İletişimi daha renkli ve eğlenceli hale getiren emojiler, teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte daha da gelişti ve çeşitlendi.

20 yıl boyunca gelişim göstermeye devam eden emojiler, bugün neredeyse kendi dilini yarattı. Yapılan araştırmalar sonucunda çoğu insanın günlük hayatta sıklıkla başvurduğu emojilerin, gerçek duyguları ve kelimeleri sanal ortamda en iyi şekilde yansıtan araçlar olduğu kanıtlandı.

Tarihte Kullanılan İlk Emoji

Emoji tarihine kısaca göz attıktan sonra sıra geldi tarihte kullanılan ilk emojinin hangisi olduğuna. Bu konuda yapılan araştırmalar tarihteki ilk emojiyi Jan Ladislaides adında bir avukatın kullandığını ortaya çıkarmış. Bir hukuk dosyasında kullanılan gülen yüz emojisi tarihe geçmeyi başarmış. Tabii bu emojinin kullanımı sandığımız kadar yakın değil. Yaklaşık 400 yıl önce kullanılan gülen yüz emojisi, bir resmi evrakta kullanılan ilk emoji olmasıyla da dikkat çekiyor.

Günlük hayatta iletişime geçtiğiniz insanlarla yüz yüze konuşmalarınızı düşünün. Bazen bir mimik veya jest, koca bir paragraftan daha anlamlı olabiliyor. Kelimelerin anlatmaya gücü yetmediği duyguları emoji sayesinde bir ya da iki simgeyle ifade edebiliyorsunuz. İşte bu yüzden yüzyıllarca önce bile insanların neden emojiye ihtiyaç duyduğunu gayet net anlayabiliyorsunuz.

Akıllı Cihazlarda Kullanılan İlk Emoji

Aslında emoji kullanımının yaygınlaşmaya başlaması teknolojiyle birlikte gerçekleşti. Çok yakın bir tairhe kadar insanların evinde bilgisayar veya elinde akıllı bir cep telefonu yoktu. İletişim kurmak için genellikle yüzyüze buluşmayı tercih ediyorlardı. Hatta biraz daha geriye gittiğimize en önemli haberleşme aracı mektuptu. Dolayısıyla emojinin kullanımı için doğru şartlar bulunmuyordu. Ne zaman ki teknoloji ilerleyerek hayatımıza entegre olmaya başladı, emoji kullanımındaki artış da tavan yaptı.

Aslında emojinin günlük hayatımızdaki sanal dile bu kadar yerleşmesinin ilk belirtileri akıllı cihazlardan hemen önce ortaya çıkmıştı. Eskiden, cep telefonlarının ilk versiyonlarını kullanan 1970-1980 doğumlu insanlar yazdıkları mesajların sonuna noktalama işaretleriyle emoji yaparlardı. Ardından gülen surat, üzgün surat, kızgın surat gibi ifadeler e-mail ortamına taşındı.

Akıllı cihazlardaki ilk emoji 1998 yılında Shigetaka Kurita tarafından kullanıldı. I-mode mobile internet ortamındaki iletişimi basite indirgemek amacıyla geliştirilen bu emoji, akıllı cihazlarda kullanılan ilk emoji olma unvanını aldı. Peki, bugün emoji hangi noktaya geldi?

Gmoji Nedir?

Gmoji App, IOS ve Android için yapılan bir mobil uygulamadır. Uygulamayı indirince özel bir Gmoji klavyesine sahip olursun. Böylece Gmoji kataloğundan seçtiğin hediyeyi, istediğin sohbet uygulamasından kolayca gönderebilir, sevdiklerini şaşırtabilirsin. Kısaca Gmoji’yi aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz.

Gmoji= Hediye + Emoji

Gmoji ile mesajlaşırken hediye gönder!

Unutma, Gmoji sevdiklerine hediye göndermenin en yeni ve en kolay yoludur. Uygulamayı indirdikten sonra katalogdan dilediğin hediyeyi seçebilir,  istediğin sohbet uygulamasından göndererek sevdiklerini şaşırtabilirsin. Şimdi Gmoji’yi keşfet!

Gmoji'yi Şimdi İndir!

1111